Rev. COMETTI, Alessandro PIME
郭世良神父



Photo:P.I.M.E.

* Birth in Cerano d’Intelvi, Como (科莫), Italy: [14 April 1902]
* Enter Novitiate: [16 September 1921]
* Ordination: [6 June 1925]
* Departure from Italy to Hong Kong: [6 October 1925]
* Death in Rancio, Lecco (
勒高鎮), Italy: [28 February 1978]

* Swa Bue, Haifeng: [1927] - [1929]
* Pro-Director of Pin Shan, Huizhou: [1930] - [1933]
* Director of Sam-To-Chuk (三多祝): [1934] - [1937]
* Precious Blood Church, Shamshuipo: Vice Cooperator [1938]
* In Charge of Tai Po Market Church, New Territories: [1939] - [1940]
* Huizhou District: [1940] - [1942]
* Carmelite Monastery Chapel, Stanley: [1942] - [1945]
* Leave from Hong Kong to Macau: [1946]
* Leave from Macau to Italy: [1946]

# Information according to PIME Webpage


From Milan to Hong Kong 150 Years of Mission, by Gianni Criveller, Vox Amica Press, 2008.
從米蘭到香港150年傳教使命, 柯毅霖著, 良友之聲出版社, 2008.
先賢錄--香港天主教神職及男女修會會士 (1841-2010), 天主教香港教區檔案處, 2010.


COMETTI Alessandro.pdf