Rev. NEGRI, Angelo PIME
格理神父 (賴格理)



Photo:P.I.M.E.

* Birth in Lodi (洛廸), Italy: [11 June 1930]
* Enter Novitiate: [19 September 1951]
* Ordination: [28 June 1956]
* Departure from Italy to Hong Kong: [30 November 1957]
* Death: [2008]

* House of Studies, Cheung Chau: [1958] - [1959]
* Holy Family Church, Diamond Hill: Vice Cooperator [1960] - [1961]
* Rosary Church, Kolwoon: Vice Cooperator [1962] - [1965]
* Bishop’s House, Caine House: [1966] - [1967]
* St. Lawrence’s Church, Li Cheng Uk: Parish Priest [1968] - [1972]

# Information according to PIME Webpage


From Milan to Hong Kong 150 Years of Mission, by Gianni Criveller, Vox Amica Press, 2008.
從米蘭到香港150年傳教使命, 柯毅霖著, 良友之聲出版社, 2008.
先賢錄--香港天主教神職及男女修會會士 (1841-2010), 天主教香港教區檔案處, 2010.


NEGRI Angelo.pdf