Rev. RAMACCIOTTI, Adolfo PIME
敏堅神父



Photo:P.I.M.E.

* Birth in S. Pietro a Vico, Lucca (廬卡), Italy: [6 October 1919]
* Enter Novitiate: [3 October 1938]
* Ordination: [15 July 1945]
* Departure from Italy to Hong Kong: [6 October 1947]
* Death in Rancio, Lecco (
勒高鎮), Italy: [5 October 1994]

* Rosary Church, Kowloon: [1950] - [1951]
* Catholic Mission, Tai O: [1952]
* Catholic Mission, Caine Road: [1953]
* St. Teresa’s Church, Kolwoon: Vice Cooperator [1954] - [1959]
* St. Peter’s Church, Aberdeen: Vice Cooperator [1960] - [1962]
* Catholic Mission, Caine Road: [1963] - [1965]
* Returned to Italy: [1966]

# Information according to PIME Webpage


先賢錄--香港天主教神職及男女修會會士 (1841-2010), 天主教香港教區檔案處, 2010.
先賢錄--香港天主教神職及男女修會會士 (1841-2016), 天主教香港教區檔案處, 2016.


RAMACCIOTTI Adolfo.pdf