Rev. ROSSELLO VADELL, Antonio PIME
羅師祿神父



Photo:P.I.M.E.

* Birth in Felanix, Mallorca Baleari, Spain (西班牙): [7 July 1899]
* Ordination: [19 April 1924]
* Enter Novitiate: [20 November 1926]
* Departure from Italy to Hong Kong: [18 August 1927]

* Nam Tau, Po On: [1928]
* Rosary Church, Chatham Road: [1929]
* Director of Kowloon District, Shamshuipo: [1930] - [1933]
* Absent: [1934]
* Pro-Rector of the Cathedral: [1935] - [1936]
* Rector of the Tun Yong District: [1937]
* Chaplain of the Civil Hospital & H.M. Prisons (Stanley): [1938] - [1941]

# Information according to PIME Webpage


From Milan to Hong Kong 150 Years of Mission, by Gianni Criveller, Vox Amica Press, 2008.
從米蘭到香港150年傳教使命, 柯毅霖著, 良友之聲出版社, 2008.


ROSSELLO VADELL Antonio.pdf