Rev. TAGLIABUE, Antonio MEM
戴神父

 

暫缺相片

* Birth in Verano Brianza, Milan (米蘭), Italy: [20 January 1836]
* Enter Novitiate: [11 October 1860]
* Ordination: [18 June 1861]
* Arrival in Hong Kong: [27 February 1874]
* Death in Milan, Italy: [21 May 1907]


* Savior College, Pottinger Street: Rector [1874] - [1875]
* Western District: the Sacred Heart Chapel, West Point; St. Peter
’s Chapel, Chinwan; St. Joseph’s Chapel, Aberdeen: [1875] - [1877]

# Information according to PIME Webpage


From Milan to Hong Kong 150 Years of Mission, by Gianni Criveller, Vox Amica Press, 2008.
從米蘭到香港150年傳教使命, 柯毅霖著, 良友之聲出版社, 2008.
先賢錄--香港天主教神職及男女修會會士 (1841-2010), 天主教香港教區檔案處, 2010.


TAGLIABUE Antonio.pdf