Rev. ANDREOLETTI, Celestino MEM
謝樹田神父



Photo:P.I.M.E.

* Birth in Vertova, Bergamo (貝加莫), Italy: [21 March 1887]
* Enter Novitiate: [22 December 1906]
* Ordination: [21 May 1910]
* Departure from Italy to Hong Kong: [26 September 1910]
* Death in Hong Kong: [2 July 1916]


* Qwai Shin District: Assistant [1911] - [1912]
* To Yeung, Sha-U-Chung: Rector [1913]
* Qwai Shin, West District: [1914] - [1915]

# Information according to PIME Webpage

 

 


From Milan to Hong Kong 150 Years of Mission, by Gianni Criveller, Vox Amica Press, 2008.
從米蘭到香港150年傳教使命, 柯毅霖著, 良友之聲出版社, 2008.
先賢錄--香港天主教神職及男女修會會士 (1841-2010), 天主教香港教區檔案處, 2010.


ANDREOLETTI Celestino.pdf