Rev. MONTEVERDI, Carlo PIME
滿
德維神父



Photo:P.I.M.E.

* Birth in Castiglione d’Adda, Milan (米蘭), Italy: [8 May 1933]
* Enter Novitiate: [September 1953]
* Ordination: [29 June 1957]
* Departure from Italy to Hong Kong: [September 1961]
* Death in Rome (
羅馬), Italy: [2007]

* House of Studies, Cheung Chau: [1963]
* St. Teresa’s Church, Kowloon: Vice Cooperator [1964]
* St. Peter’s Church, Aberdeen: Vice Cooperator [1965]
* St. Vincent’s Chapel, Wong Tai Sin: Vice Cooperator [1966]
* Mother of Good Counsel Chapel, San Po Kong: Vice Cooperator [1967]

# Information according to PIME Webpage


From Milan to Hong Kong 150 Years of Mission, by Gianni Criveller, Vox Amica Press, 2008.
從米蘭到香港150年傳教使命, 柯毅霖著, 良友之聲出版社, 2008.
先賢錄--香港天主教神職及男女修會會士 (1841-2010), 天主教香港教區檔案處, 2010.


MONTEVERDI Carlo.pdf