Rev. COZZOLINO, Domenico PIME
郭佐靈神父



Photo:P.I.M.E.

* Birth in Naples (拿坡里), Pomigliano d’Arco, Italy: [24 March 1935]
* Enter Novitiate: [31 August 1954]
* Ordination: [21 June 1959]
* Departure from Italy to Hong Kong: [30 September 1961]
* Death in Formia (
福爾米亞), Italy: [30 August 1988]

* House of Studies, Cheung Chau: [1961] - [1962]
* St. Francis of Assisi Church, Shamshuipo: Vice Cooperator [1963] - [1966]
* Caritas Social Centre - St. Godfrey
s Settlement, Aberdeen: Director [1967] - [1969]
* Leave Hong Kong: [1968]

# Information according to PIME Webpage


From Milan to Hong Kong 150 Years of Mission, by Gianni Criveller, Vox Amica Press, 2008.
從米蘭到香港150年傳教使命, 柯毅霖著, 良友之聲出版社, 2008.
先賢錄--香港天主教神職及男女修會會士 (1841-2010), 天主教香港教區檔案處, 2010.


COZZOLINO Domenico.pdf