Rev. TAYLOR, Donald SJ
達樂義神父

 
 
Photo: Pictorial memories of the Jesuits in Hong Kong 1926 to 2016

* Birth in Ireland (愛爾蘭): [26 November 1923]
* Enter Novitiate: [6 September 1941]
* Ordination
in Ireland: [28 July 1955]
* Death in Australia (澳洲): [10 October 2006]


# Information according to “Jesuits in Hong Kong, South China and Beyond”  / Pictorial memories of the Jesuits in Hong Kong 1926 to 2016


十六號的星光-- 九龍華仁書院創校八十周年紀念冊, 星島出版有限公司, 2004.