Rev. MAGLIO, Filippo PIME
衛真神父



Photo:P.I.M.E.

* Birth in Montegrosso Pianlatte, Imperia (因佩里亞), Italy: [20 November 1890]
* Enter Novitiate: [11 February 1920]
* Ordination: [15 August 1920]
* Departure from Italy to Hong Kong: [14 October 1920]
* Death in Montegrosso Pianlatte, Imperia, Italy: [18 February 1974]

* Catholic Mission: [1921]
* Swa Bue, Haifeng: [1923] - [1924]
* Huiyang District, Ping Shan: [1925]
* Director of Wang Lak District: [1927] - [1929]
* Director of Tam Shui & Peang-Ti District: [1930] - [1932]
* Director of Tu-Yeung, Po On District: [1933] - [1934]
* Returned to Italy: [1934]

# Information according to PIME Webpage


先賢錄--香港天主教神職及男女修會會士 (1841-2010), 天主教香港教區檔案處, 2010.


MAGLIO Filippo.pdf