Rev. ZAMPONI, Giuseppe MEM
沈若瑟神父



Photo:P.I.M.E.

* Birth in Pausula (Corridonia), Macerata (馬切拉塔), Italy: [2 April 1870]
* Enter Novitiate: [16 September 1891]
* Ordination: [9 March 1895]
* Departure from Italy to Hong Kong: [27 September 1895]
* Death in Macerata, Italy: [19 August 1925]


* San Bue, Haifeng District: Apostolic Missionary [1895] - [1915]
* Delegate to Milan: [1917] - [1920]
* Director of Swa Bue District: [1921]
* Leave Hong Kong: [1922]

# Information according to PIME Webpage

 

      



From Milan to Hong Kong 150 Years of Mission, by Gianni Criveller, Vox Amica Press, 2008.
從米蘭到香港150年傳教使命, 柯毅霖著, 良友之聲出版社, 2008.
先賢錄--香港天主教神職及男女修會會士 (1841-2010), 天主教香港教區檔案處, 2010.


ZAMPONI Giuseppe.pdf