Rev. BANCHIO, Luigi PIME
萬家珍神父

* Birth in Revello, Cuneo (庫內奧), Italy (意大利): [7 October 1888]
* Ordination: [21 December 1912]
* Enter Novitiate: [2 January 1913]
* Departure from Italy to Hong Kong: [18 September 1913]
* Death in Italy: [20 November 1955]


*Roman Catholic Cathedral: [1913]
* Nam Tau, San On District: Assistant [1914] - [1917]
* Nam Tau, Po On: Rector [1918] - [1920]
* In Charge of the Chinese Congregation of the Cathedral: [1921] - [1924]
* Rector of the Cathedral & Procurator: [1925]
* In Charge of the Chinese Congregation of the Cathedral: [1927] - [1929]
* Procurator of the Mission: [1927] - [1932]
* St. Francis Church, Wanchai: Rector [1930] - [1932]
* Leave Hong Kong: [1933]

# Information according to PIME Webpage


先賢錄--香港天主教神職及男女修會會士 (1841-2010), 天主教香港教區檔案處, 2010.
先賢錄--香港天主教神職及男女修會會士 (1841-2016), 天主教香港教區檔案處, 2016.


BANCHIO Luigi.pdf