Rev. CRIPPA, Luigi PIME
理類斯神父



Photo:P.I.M.E.

* Birth in Milan (米蘭), Italy (意大利): [17 December 1883]
* Enter Novitiate: [1 September 1906]
* Departure from Italy to Hong Kong: [19 May 1908]
* Ordination: [17 October 1909]
* Death in Lecco (
勒高鎮), Italy: [6 July 1940]

* Huiyang District: [1909]
* Sai Kung, New Territories: [1910]
* Qwai Shin District, Wong Ka Tong: Assistant [1911] - [1913]
* Qwai Shin, East District: Rector [1914] - [1915]
* Director of Huiyang, East District: [1917] - [1919]
* Leave Hong Kong: [1919]

# Information according to PIME Webpage


From Milan to Hong Kong 150 Years of Mission, by Gianni Criveller, Vox Amica Press, 2008.
從米蘭到香港150年傳教使命, 柯毅霖著, 良友之聲出版社, 2008.
先賢錄--香港天主教神職及男女修會會士 (1841-2010), 天主教香港教區檔案處, 2010.
先賢錄--香港天主教神職及男女修會會士 (1841-2016), 天主教香港教區檔案處, 2016.


CRIPPA Luigi.pdf