Rev. MONTI, Luigi Maria PIME
干芷神父



Photo:P.I.M.E.

* Birth in Olgiate Comasco, Como (科莫), Italy: [21 June 1929]
* Enter Novitiate: [8 October 1942]
* Ordination: [28 June 1956]
* Departure from Italy to Hong Kong: [1958]
* Death in Como, Italy: [19 June 1978]

* House of Studies, Cheung Chau: [1958] - [1959]
* Holy Spirit Seminary, Pokfulam: Lecturer [1960]
* Bishop’s House, Caine Road: [1961] - [1970]

# Information according to PIME Webpage


From Milan to Hong Kong 150 Years of Mission, by Gianni Criveller, Vox Amica Press, 2008.
從米蘭到香港150年傳教使命, 柯毅霖著, 良友之聲出版社, 2008.
先賢錄--香港天主教神職及男女修會會士 (1841-2010), 天主教香港教區檔案處, 2010.


MONTI Luigi Maria.pdf