Rev. SAUL, Michael SJ
蘇彌額爾神父

 
Photo: “Jesuits in Hong Kong, South China and Beyond”

* Birth in Ireland (愛爾蘭): [1 January 1884]
* Enter Novitiate: [9 October 1909]
* Ordination
in Ireland: [15 August 1919]
* Death in Canton (廣東), China: [21 June 1932]


# Information according to “Jesuits in Hong Kong, South China and Beyond” / Pictorial memories of the Jesuits in Hong Kong 1926 to 2016


先賢錄--香港天主教神職及男女修會會士 (1841-2016), 天主教香港教區檔案處, 2016.
一九二六年至二零一六年在香港的耶穌會會士影像回憶, 紀歷有限公司, 2016.