Rev. DAELLI, Pietro PIME
達依理神父



Photo:P.I.M.E.

* Birth in Monza (蒙扎), Italy (意大利): [30 June 1893]
* Enter Novitiate: [October 1913]
* Departure from Italy to Hong Kong: [14 November 1920]
* Ordination: [26 March 1921]
* Death in San Severino Marche, Macerata (
馬切拉塔), Italy: [15 August 1965]

* Nam Tau, Po On: Assistant [1921]
* Sai Kung, New Territories: [1923]
* Nam Tau, Po On District: [1924 - 1927]
* Sai Kung District: Rector [1928 - 1929]
* Nam Tau District: Rector [1930 - 1933]
* Leave Hong Kong: [1934]

# Information according to PIME Webpage


先賢錄--香港天主教神職及男女修會會士 (1841-2010), 天主教香港教區檔案處, 2010.
先賢錄--香港天主教神職及男女修會會士 (1841-2016), 天主教香港教區檔案處, 2016.


DAELLI Pietro.pdf