Bishop FORCADE, Theodore-Augustin MEP
科主教

* Birth in Versailles (凡爾賽鎮), France (法國): [2 March 1816]
* Ordination: [16 March 1839]
* Arrival in Hong Kong: [1847]
* Consecrated Bishop in Hong Kong: [21 February 1847]
* Death in
Aix-en-Provence (普羅旺斯艾克斯), France: [12 September 1885]

* In Macao: Vice Procurator Propagandae Fidei [1842]
* Leave Hong Kong [1850]

# Information according to Repertoire Des Membres De La Societe Des Missions Etrangeres 1659-2004


科主教
(FORCADE, Theodorus Augustinus 1816-1885)
一 八 一 六 年 三 月 二 日 出 生 , 為 巴 黎 外 方 傳 教 會 會 士 , 一 八 四 七 年 十 月 五 日 被 委 任 為 香 港 宗 座 代 監 牧 , 一 八 五 0 年 八 月 廿 四 日 辭 職 獲 准 , 於 一 八 八 五 年 九 月 十 二 日 在 法 國 逝 世 。  


先賢錄--香港天主教神職及男女修會會士 (1841-2010), 天主教香港教區檔案處, 2010.