Rev. GALBIATI, Umberto PIME
艾國安神父



Photo:P.I.M.E.

* Birth in Monza (蒙薩), Italy (意大利): [2 March 1892]
* Enter Novitiate: [25 September 1913]
* Ordination: [29 May 1920]
* Departure from Italy to Hong Kong: [14 October 1920]
* Death in Rancio, Lecco (
勒高鎮), Italy: [8 November 1976]

* Catholic Mission: [1921]
* Huiyang City, Wong Ka Tong: [1923] - [1924]
* Huizhou, Tam Tong: [1925]
* Director of Tam Tong District: Assistant [1927] - [1930]
* Rector of the Seminary: [1931] - [1933]
* Rector of the Precious Blood
s Church, Shamshuipo: [1934] - [1937]
* St. Margaret Mary
s Church, Happy Valley: [1938] - [1940]
* In Macao: [1941] - [1946]
* Leave Hong Kong: [1946]

# Information according to PIME Webpage


From Milan to Hong Kong 150 Years of Mission, by Gianni Criveller, Vox Amica Press, 2008.
從米蘭到香港150年傳教使命, 柯毅霖著, 良友之聲出版社, 2008.
先賢錄--香港天主教神職及男女修會會士 (1841-2010), 天主教香港教區檔案處, 2010.
先賢錄--香港天主教神職及男女修會會士 (1841-2016), 天主教香港教區檔案處, 2016.


GALBIATI Umberto.pdf