Rev. LAM, Cheuk-Wai Gabriel
林焯煒神父

 



Birth: 13 November 1933

一 九 三 三 年 十 一 月 十 三 日 出 生
 

Priestly Ordination: 1967
一 九 六 七 年 晉 鐸

Studied at the Regional Seminary for South China, Aberdeen: 1968 (the 4th year Theology)
一 九 六 八 年 香 港 仔 華 南 總 修 院 , 繼 續 第 四 年 神 學 課 程

Holy Spirit Seminary, Aberdeen: Vice Rector 1968-1970
一 九 六 八 年 至 一 九 七 0 年 任 香 港 仔 聖 神 修 院 副 院 長

On study leave: 1970-1972
一 九 七 0 年 至 一 九 七 二 年 離 港 進 修

St. Teresas Church, Kowloon: Assistant Parish Priest and Center Director of Caritas Social Centre, Kowloon: 1972-1978
一 九 七 二 年 至 一 九 七 八 年 任 聖 德 肋 撒 堂 助 理 司 鐸 及 九 龍 明 愛 中 心 主 任

Vicar General: 1974-1975
一 九 七 四 年 至 一 九 七 五 年 被 委 任 為 副 主 教

Vicar Capitluar: 23 July 1974 - 25 July 1975
一 九 七 四 年 七 月 廿 三 日 李 宏 基 主 教 逝 世 , 被 選 為 署 理 主 教 至 一 九 七 五 年 七 月 廿 五 日

Board of Diocesan Consultors: Member 1974-1975
一 九 七 四 年 至 一 九 七 五 年 任 教 區 諮 議 會 成 員

Council of Priests: Ex-Officio 1974-1975
一 九 七 四 年 至 一 九 七 五 年 任 司 鐸 議 會 當 然 委 員

Caritas - Hong Kong, Board of Directors: Member 1975-1981
一 九 七 五 年 至 一 九 八 一 年 任 香 港 明 愛 理 事 會 委 員

Caritas - Hong Kong, Executive Committee: Member 1975-1981
一 九 七 五 年 至 一 九 八 一 年 任 香 港 明 愛 行 政 委 員 會 委 員

Vicar General: 1975-1993
一 九 七 五 年 至 一 九 九 三 年 再 度 獲 委 任 為 副 主 教

Council of Priests: Ex-Officio 1975-2002
一 九 七 五 年 至 二 0 0 二 年 任 司 鐸 議 會 當 然 委 員

Board of Diocesan Consultors: Member 1975-2004
一 九 七 五 年 至 二 0 0 四 年 任 教 區 諮 議 會 委 員

Diocesan Personnel Commission: Member 1975-2004
一 九 七 五 年 至 二 0 0 四 年 任 教 區 人 事 委 員 會 委

On study leave: 1978-1979
一 九 七 八 年 至 一 九 七 九 年 離 港 進 修

Holy Spirit Seminary, Aberdeen: Rector 1984-1993
一 九 八 四 年 至 一 九 九 三 年 任 聖 神 修 院 院 長

Holy Spirit Seminary College, Aberdeen: Rector 1984-1993
一 九 八 四 年 至 一 九 九 三 年 任 聖 神 修 院 神 哲 學 院 院 長

St. Teresas Church, Kowloon: Parish Priest March 1993 - 15 October 2004
一 九 九 三 年 三 月 至 二 0 0 四 年 十 月 十 五 日 任 聖 德 肋 撒 堂 主 任 司 鐸

St. Margaret Marys Parish: Assistant Parish Priest 1 June 2005 -
二 0 0 五 年 六 月 一 日 起 任 聖 瑪 加 利 大 堂 助 理 主 任 司 鐸