Rev. RAIMONDI, Giovanni Timoleone  MEM
高神父

 



Birth: 5 May 1827 in Milan, Italy

一 八 二 七 年 五 月 五 日 生 於 意 大 利 米 蘭

Priestly Ordination: 25 May 1850 in Italy
一 八 五 0 年 五 月 廿 五 日 於 意 大 利 米 蘭 晉 鐸 , 屬 米 蘭 外 方 傳 教 會

Arrival in Hong Kong: 15 May 1858
一 八 五 八 年 五 月 十 五 日 抵 港 傳 教

Vice-prefect Apostolic of Hong Kong: 1860
一 八 六 0 年 被 委 為 香 港 副 宗 座 監 牧

Pro-prefect Apostolic of Hong Kong: 17 November 1867
一 八 六 七 年 十 一 月 十 七 日 被 委 任 為 宗 座 代 監 牧

Prefect Apostolic of Hong Kong: 27 December1868
一 八 六 八 年 十 二 月 廿 七 日 真 除 為 宗 座 監 牧

Hong Kong Prefecture was raised to Vicariate Apostolic on 17 November 1874 and Rev. Raimondi was appointed the First Vicar Apostolic
一 八 七 四 年 十 一 月 十 七 日 香 港 監 牧 區 升 格 為 宗 座 代 牧 區 , 高 神 父 同 時 升 任 為 香 港 第 一 任 宗 座 代 牧

Consecrated titular Bishop of Acantho on the 22 November 1874 in Rome
一 八 七 四 年 十 一 月 廿 二 日 在 羅 馬 祝 聖 為 領 銜 主 教

Death: 27 September 1894 in Hong Kong
一 八 九 四 年 九 月 廿 七 日 在 香 港 逝 世