Bishop BIANCHI, Lorenzo  PIME
白英奇主教

 



Birth: 1 April 1899 in Brescia, Italy

一 八 九 九 年 四 月 一 日 生 於 意 大 利 伯 士 查


Priestly Ministry 鐸 職

Priestly Ordination: 23 September 1922
一 九 二 二 年 九 月 廿 三 日 於 米 蘭 晉 鐸 , 屬 米 蘭 外 方 傳 教 會

Arrival in Hong Kong: 13 September 1923
一 九 二 三 年 九 月 十 三 日 抵 港 傳 教

Sai Kung, New Territories: Apostolic Missionary 1924
一 九 二 四 年 服 務 於 新 界 西 貢 區

Swa Bue, Hoi Fung District: Apostolic Missionary 1925-1929
一 九 二 五 年 至 一 九 二 九 年 於 汕 尾 及 海 豐 等 地 區 傳 教
 
Director of Hoi Fung District: 1930-1941
一 九 三 0 年 至 一 九 四 一 年 任 海 豐 傳 教 區 主 管
 
Director of Hoi Fung District: 1948-1949
一 九 四 八 年 至 一 九 四 九 年 任 海 豐 傳 教 區 主 管

Appointed Coadjutor Bishop of Hong Kong: 21 April 1949
一 九 四 九 年 四 月 廿 一 日 被 委 任 為 香 港 教 區 助 理 主 教

Consecrated titular Bishop on 9 October 1949 and returned to Hoi Fung
一 九 四 九 年 十 月 九 日 從 海 豐 返 香 港 被 祝 聖 為 主 教 , 之 後 再 返 回 海 豐 傳 教

Released from China: 17 October 1952
一 九 五 二 年 十 月 十 七 日 自 大 陸 獲 釋 返 港


Episcopal Ministry 牧 職

Installed as 2nd Bishop of Hong Kong: 26 October 1952
一 九 五 二 年 十 月 廿 六 日 正 式 上 任 , 成 為 香 港 教 區 第 二 任 主 教

Resignation: 19 December 1968
一 九 六 八 年 十 二 月 十 九 日 向 教 廷 呈 辭 獲 准

Returned to Italy: 19 April 1969
一 九 六 九 年 四 月 十 九 日 離 港 返 意 大 利

Death: 13 February 1983 in Italy
一 九 八 三 年 二 月 十 三 日 在 意 大 利 逝 世