Bishop PIAZZOLI, Luigi  MEM
和主教

 



Birth: 12 May 1845 in Bergamo, Italy

一 八 四 五 年 五 月 十 二 日 生 於 意 大 利 碧 嘉 木

Priestly Ordination: 1 September 1868
一 八 六 八 年 九 月 一 日 於 米 蘭 晉 鐸 , 屬 米 蘭 外 方 傳 教 會

Arrival in Hong Kong: December 1869
一 八 六 九 年 十 二 月 抵 港 傳 教

Sai Kung District: 1870
一 八 七 0 年 於 西 貢 傳 教

Continental District - Superior: 1875-1877
一 八 七 五 年 至 一 八 七 七 年 任 大 陸 地 區 主 管

Vice-Vicar Apostolic of Hong Kong: 1892
一 八 九 二 年 被 委 為 香 港 副 宗 座 代 牧

Appointed Second Vicar Apostolic of Hong Kong: 11 January 1895
一 八 九 五 年 一 月 十 一 日 被 委 任 為 香 港 第 二 任 宗 座 代 牧

Consecrated titular Bishop on 19 May 1895
一 八 九 五 年 五 月 十 九 日 祝 聖 為 領 銜 主 教

Returned to Italy: 4 August 1904
一 九 0 四 年 八 月 四 日 返 回 意 大 利

Death: 26 December 1904 in Italy
一 九 0 四 年 十 二 月 廿 六 日 在 意 大 利 逝 世